Membran Biyoreaktör Sistemleri

Membran Biyoreaktörler (MBR), klasik aktif çamur sistemlerinin geliştirilmiş şeklidir. Membran biyoreaktörlerde, adından da anlaşılacağı gibi biyolojik reaktörler ile membran teknolojisi birleştirilmiştir. Biyolojik arıtmanın ardından, çökeltme havuzu yerine ultrafiltrasyon (UF) veya mikrofiltrasyon (MF) membranları kullanılarak, katı/sıvı ayırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Bu arıtma yöntemi konvansiyonel biyolojik arıtım prosesleri ile kıyaslandığında, daha düşük biyolojik parçalanabilirliğe sahip olan atıklar için, yüksek kimyasal oksijen ihtiyacı giderim avantajı sunar. Konvansiyonel arıtım metotlarının bazı olumsuz etkilerini ortadan kaldıran bu sistemler, geleceğin arıtım teknolojileri arasında önemli bir yere sahip olacaktır

Membran Biyoreaktörlerde amaç;

Biyolojik parçalanabilir bileşenlerin, mikropların, bulanıklığın, partiküllerin ve yüzey aktif maddelerinin azaltılmasıdır.

Membran Biyoreaktörlerin kullanıldığı yerler;

Özellikle debisi az olan otel ve tatil köyü gibi yerleşim yerleri için çok uygun bir sistemdir.

Evsel atık suların geri kazanılmasında yaygın kullanımı söz konusu olduğu gibi endüstriyel atık suların arıtılmasında da birçok alanda kullanılmaktadır.

Son zamanlarda büyük kapasiteli tesislerde de kullanılmaya başlanmıştır.

Membran Biyoreaktör Sistemleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bizleri arayınız.

0216 641 19 84
0506 787 56 06

Membran Biyoreaktör Sistemleri

Membran Biyoreaktör Sistemleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir