Atıksu Arıtma Tesisi İçin Bakanlık Proje Onayı

Atıksu arıtma sisteminizi kurmadan önce yapılması ve onaylanması gereken bir kaç işlem bulunmaktadır.
Sisteminizin Projesini çizdirdikten ve kurulumunu yapılıcak alanı belirledikten sonra formata uygun olan projenizle birlikte Çevre ve Orman Bakanlığı iznine tabi tutulursunuz.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 29.04.2005 tarih ve 2005/5 sayılı Genelgesi gereğince; 27.04.2004 tarihinden sonra inşasına başlanan veya bu tarihten önce kurulmuş olmasına rağmen 27.04.2004 tarihinden sonra revize edilecek olan atıksu arıtma tesisleri için Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onay Dosyası hazırlanması gerekmektedir.
Yukarıdaki paragraftada okuduğunuz üzere yasalara aykırı hiçbir işlem yoktur.

Hazırlanmış olan atıksu arıtma tesisi proje onay dosyası yetkili merci tarafından onaylandıktan sonra işletme tarafından inşa edilerek devreye alınmaktadır. Daha sonra Çevre Ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlar araçılığı ile atıksu analizleri yaptırılarak gerekli izinler için başvuru yapılmaktadır.

29 Nisan 2009 Tarih ve 27214 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe sokulan “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin Ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik” ile Çevre Kanununa göre alınması gereken izin ve lisansların tek bir belgede toplanması amaçlanmaktadır.

Gerekli İzinler Hakkında Soru ve Sorunlarınız İçin Bizleri Arayabilir Gerekli Bilgileri Alabilirsiniz;

>>> 0530 320 06 66
>>> 0850 840 13 66
>>> Hava Arıtma Sistemleri

Atıksu Arıtma Tesisi İçin Bakanlık Proje Onayı

Atıksu Arıtma Tesisi İçin Bakanlık Proje Onayı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir