Paket Tip Kimyasal Atıksu Arıtma Tesisi

Genellikle orta-küçük fabrika ve atölyelerin üretimlerinden kaynaklanan BOİ oranı düşük KOi oranı yüksek atıksularının arıtılması amacı ile paket tip kimyasal atıksu arıtma tesisi kullanılır.

Paket tip kimyasal atıksu arıtma tesislerinde KOİ, AKM gideriminin yanı sıra ağır metal giderimi imkanıda bulunmaktadır. Otomatik dozlama sistemine sahip bu tip tesislerde operatör bulundurulması gerekmektedir.

Paket tip kimyasal atıksu arıtma tesislerinde koagulasyon ve flokülasyon üniteleri arıtımın gerçekleştirildiği en temel üniteler olması dolayısı ile kimyasal dozlamalarının takibi önem arz etmektedir.

Kullanılacak koagülant (pıhtılaştıcı) demir sülfat, alüminyum sülfat, demir 3 klorür veya daha farklı bir koagülant kimyasal arasından seçilebilir. Asit veya kostik ile pH derece uygun aralıklara hızlı karıştırıcı ile getirilen atıksu yavaş karıştırma ünitesine alınarak paletli yavaş karıştırıcı ekipmanı ile polimer bazlı polielektrolit kimyasalı ile dozlanarak şartlandırılır. Oluşan flokülasyon ile (yumaklaşma) şartlandırlan atıksu çökeltme ünitesine alınır.

Çökeltme ünitesinde oluşan çamur yüksek basınçlı pompalar ile filtre pres ünitesine veya çamur kurutma yataklarına verilmektedir.
Yakın zamandan yürürlüğe giren renk parametresi sadece kimyasal arıtma yöntemleri ile sağlanabildiği gibi paket tip kimyasal arıtma tesislerinde renk giderimi yapılmaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bizleri arayabilirsiniz.

0850 840 13 66
0506 787 56 06

Paket Tip Kimyasal Atıksu Arıtma Tesisi

Paket Tip Kimyasal Atıksu Arıtma Tesisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir